Bliži se jesen i sa njime vreme polaska u vrtić. Ipak, iako polazak u vrtić jeste lepo i uzbudljivo vreme, otvaranje novog životnog poglavlja, sa puno novih avantura i znanja, mnogi roditeli strahuju od čestog razboljevanja dece.
Pre svega, vrtići su mesta gde deca dolaze u kontakt s mnogim vršnjacima, što može povećati rizik od širenja virusa i bakterija. Deca često još nemaju razvijen potpuno jak imunološki sistem, što ih čini podložnijim infekcijama. To se naročito odnosi na decu koja prvi put kreću u vrtić, jer mogu biti izložena patogenima na koje ranije nisu nailazila, što može dovesti do većeg broja prehlada, gripa i drugih infekcija.
Koliko god se osoblje vrtića trudilo da obezbedi optimalne higijenske uslove, u vrtićima može biti teško održati savršenu čistoću zbog velikog broja dece i aktivnosti. Ipak, postoje stvari koje možete da preduzmete kako biste ojačali imunitet deteta i najbolje ga pripremili za boravak u kolektivu.
Probotici za decu kao jedno od mera?
Probiotik za decu koja borave u kolektivu može biti od pomoći za jačanje imuniteta, ali važno je pristupiti s pažnjom i u konsultaciji sa pedijatrom. Postoji više načina na koji probiotici mogu pomoći, a neki od njih su:
- Balans crevne flore. Probiotici pomažu u održavanju zdrave ravnoteže bakterija u crevima. Zdrava crevna flora može podržati normalno funkcionisanje imunološkog sistema jer značajan deo imunološkog odgovora potiče upravo iz creva.
- Povećanje proizvodnje antitela. Neke studije sugerišu da probiotici mogu povećati proizvodnju antitela, što može pomoći organizmu da bolje reaguje na infekcije.
- Smanjenje broja infekcija. Probiotici mogu smanjiti učestalost i trajanje respiratornih i gastrointestinalnih infekcija kod dece. Neki probiotici su pokazali da mogu smanjiti rizik od proliva izazvanog antibioticima, kao i drugih crevnih poremećaja.
- Ublažavanje simptoma. Uzimanje probiotika može pomoći u ublažavanju simptoma nekih infekcija, kao što su proliv ili nelagodnost u stomaku.
- Podrška zdravom rastu. Zdravlje creva može uticati na opšte zdravlje i rast deteta. Probiotici mogu pomoći u boljoj apsorpciji hranljivih materija i podržati opšti razvoj deteta.
Preporuke za korišćenje probiotika
Konsultacija sa pedijatrom. Pre nego što započnete sa primenom probiotika, najbolje je da se posavetujete sa pedijatrom. On će moći da preporuči odgovarajuće sojeve probiotika i doze na osnovu specifičnih potreba vašeg deteta.
Izbor kvalitetnih proizvoda. Birajte probiotike koji su specijalno formulirani za decu i imaju dokazane koristi. Nisu svi probiotici isti, a neki sojevi su bolje istraženi i imaju dokazanu efikasnost.
Postepeno uvodjenje. Ako odlučite da uvedete probiotike, započnite sa malim dozama i pratite kako vaše dete reaguje. Ako se pojave bilo kakvi neželjeni efekti, obavestite pedijatra.
Balansirana ishrana. Iako probiotici mogu pomoći, najbolje je koristiti ih kao dodatak, a ne zamenu za zdravu ishranu. Povećanje unosa vlakana, voća, povrća i fermentisanih namirnica može takođe podržati zdravu crevnu floru.
Ono što je ipak najvažnije, jeste da se detetu obezbedi zdrava ishrana sa dosta vremena za odmor i san.
Kako do jakog imuniteta?
Mi smo za vas pripremili nekoliko saveta koje možete da primenite kako bi vaše dete steklo jak imunitet još pre polaska u vrtić. Evo šta sve možete da primenite:
Zdrav način ishrane
Uravnotežena ishrana igra ključnu ulogu u jačanju imuniteta. Pobrinite se da vaše dete jede raznovrsne namirnice bogate vitaminima i mineralima. Voće i povrće, posebno ono bogato vitaminom C (poput narandži, jagoda i paprika), te namirnice bogate cinkom (kao što su orašasti plodovi i semenke), mogu pomoći u jačanju imunološkog sistema.
Unos dovoljno tečnosti
Adekvatan unos tečnosti, naročito vode, pomaže u održavanju hidratacije i podržava normalno funkcionisanje imunološkog sistema. Obezbedite da vaše dete pije dovoljno vode tokom dana.
Fizička aktivnost
Deca bi trebala da budu fizički aktivna svakodnevno. Igra na svežem vazduhu, trčanje, skakanje i druge fizičke aktivnosti ne samo da poboljšavaju zdravlje, već i jačaju imunitet. Pokušajte da omogućite detetu barem 30 minuta igre na otvorenom svaki dan.
Dobar san
Kvalitetan san je bitan za oporavak i jačanje imunološkog sistema. Pobrinite se da vaše dete ima redovan raspored spavanja i da spava dovoljno sati u skladu sa svojim uzrastom.
Higijena
Naučite dete osnovnim pravilima higijene, kao što su pranje ruku pre jela i posle upotrebe WC-a. Ovo može značajno smanjiti rizik od infekcija i bolesti.
Održavanje rutine vakcinacije
Osigurajte da vaše dete bude u koraku sa svim preporučenim vakcinama. Vakcinacija je ključan deo zaštite od mnogih ozbiljnih bolesti.
Zdrav način života
Obezbedite da vaše dete izbegava prekomerno konzumiranje zaslađenih napitaka i brze hrane, jer loša ishrana može negativno uticati na imunitet. Umesto toga, fokusirajte se na prirodne i nutritivno bogate namirnice.
Emocionalna podrška
Polazak u vrtić može biti stresan za dete. Pružite emocionalnu podršku, razgovarajte o tome šta može da očekuje i pružite utehu kako bi se osećalo sigurno i zaštićeno.
- Novi početak u Novom Sadu: Vodič za uspešno preseljenje!
- Savremeni izazovi i koraci u imigracionom procesu
Categories: Zdravlje