Vrlo često, usled svih obaveza koje imamo i uloga koje se očekuje da ispunimo, vrlo malo vremena ostaje da se pozabavimo sobom i svojim blagostanjem.
Uspostavljanje balansa između tela i uma nam tada postaje izuzetno teško, jer smo se udaljili od sebe. Zbog toga se u određenom trenutku javlja velika potreba za usmeravanjem pažnje na usklađivanje fizičkog i mentalnog zdravlja.
Tada ćemo moći da uspostavimo bolju ravnotežu u životu, da smanjimo stres koji dolazi iz više pravaca, ali i da povećamo energiju. Nega tela i uma ne treba da bude luksuz, već se sastoji iz jednostavnih tehnika koje će učiniti da se osećamo prizemljenije i u skladu sa sobom.
Integrisanje tih tehnika u svakodnevni život, obuhvata i brigu o fizičkom zdravlju u vidu redovnih kontrola kod lekara, ali i vežbanja. Na taj način, moguće je postići balans, veće strpljenje, ali i uneti svežinu u svoj život.
Meditacija i druge tehnike opuštanja
Meditacija predstavlja jednu od najefikasnijih tehnika za opuštanje uma i tela. Redovno meditiranje može značajno smanjiti stres, poboljšati koncentraciju, ali i doprineti da se osećamo bolje.
Vežbe svesnog disanja mogu umiriti nervni sistem svaki put kada se desi situacija koja nas poremeti ili izbaci iz ritma. Sa druge strane, vođene meditacije mogu dati potrebne smernice za opuštanje, kao i vizuelizaciju.
One pomažu da se održi fokus tokom meditiranja, jer se dobijaju tačne instrukcije za opuštanje pojedinačnih delova tela, dok se ne dostigne stanje potpune opuštenosti. Praktikovanje ovih vežbi, makar par minuta dnevno, može napraviti razliku u raspoloženju i smanjiti osećaj anksioznosti.
Druge tehnike podrazumevaju aromaterapiju, jogu, slušanje umirujuće muzike, pa čak i toplu kupku – u suštini, sve ono što nam može smanjiti tenziju i zaustaviti negativne misli.
Poseta stomatoloških ordinacija kao vid brige o sebi
Redovne posete stomatološkim ordinacijama ne predstavljaju samo brigu o zubima, već važan deo sveobuhvatne brige o balansu tela i uma. Zdrav osmeh će pomoći sa samopouzdanjem, a dobro oralno zdravlje poboljšati kvalitet života.
Prevencija problema sa zubima podrazumeva redovne kontrole u stomatološkim ordinacijama, kao i profesionalno čišćenje, a sve to može pomoći da se spreče ozbiljnije zdravstvene komplikacije.
Briga o zubima je važna, ne samo za fizičko zdravlje, već i za očuvanje emocionalnog blagostanja. Kada se zubi održavaju u dobrom stanju, redovnim posetama stomatološke ordinacije, sprečavaju se mnoge infekcije koje mogu uticati negativno i na raspoloženje.
Stomatološke ordinacije su sveobuhvatni centri koji, pored lečenja i prevencije oboljenja zuba, omogućavaju i edukaciju o važnosti očuvanja oralnog zdravlja. Kako bismo bili sigurniji u sebe i svoje zdravstveno stanje, potrebno je da redovno posećujemo ordinacije specijalista, a stomatološke ordinacije predstavljaju odličan prvi korak.
Briga o koži i dermatološki pregledi
Pored posećivanja stomatoloških ordinacija radi kontrolisanja stanja zuba, podjednako je važno i obavljati preglede kože. Ona predstavlja naš najveći organ, odnosno prvu liniju odrane od svih spoljašnjih faktora.
Potrebna je redovna nega kože, a u to spadaju hidratacija, zaštita od štetnih sunčevih zraka, kao i korišćenje neophodnih seruma prema tipu kože. Ono što je važno imati na umu kada je nega u pitanju, jeste da se ne preteruje sa velikim brojem proizvoda, kako se koža ne bi opteretila.
Iako predstavlja prijatan ritual i opuštajući momenat za nas, nega kože ne prestaje kod kuće – redovni dermatološki pregledi su ključni kako bi se očuvalo zdravlje.
Ova vrsta pregleda može pomoći da se otkriju problemi u svojim ranijim fazama, bilo da su u pitanju akne, ekcemi, alergije, ili ozbiljniji problemi kao što su melanomi. Pregleda mladeža treba da bude obavezna stavka na spisku brige o sebi.
Plivanje kao način za oslobađanje od stresa
Plivanje predstavlja fizičku aktivnost koja, pored toga što aktivira sve mišiće tela, ima i umirujuće dejstvo, upravo zbog prisustva vode. Ovom aktivnošću se ne opterećuju zglobovi, dok se mišići opuštaju.
Plivanjem se oslobađa endorfin, odnosno hormon sreće koji ima glavnu ulogu za poboljšanje raspoloženja, kao i smanjenje nivoa stresa. Takođe, ritmično disanje tokom plivanja može imati pravi meditativni efekat, na taj način omogućavajući umu da se fokusira na sadašnji trenutak.
Redovno plivanje poboljšava i kvalitet sna, povećava nivo energije, ali i jača kardiovaskularni sistem. Ovaj način vežbanja je posebno koristan za sve one koji ne vole klasično vežbanje u teretani ili trčanje.
Pravilna ishrana kao temelj blagostanja
Na to kako se osećamo u velikoj meri utiče hrana koju konzumiramo. Ona direktno utiče na naše raspoloženje, energiju, ali i sposobnost da se nosimo sa stresnim situacijama.
Potrebno je unositi dovoljne količine voća, povrća, proteina, masti, integralnih žitarica, kao i ugljenih hidrata. Jedino na taj način će telo imati sve potrebne nutrijente koji su neophodni za pravilno funkcionisanje organizma i jak imunitet.
Vitamini i minerali su takođe nezaobilazni deo ishrane, jer dodatno jačaju imunitet, poboljšavaju koncentraciju, ali i održavaju normalnu težinu. Hrana utiče na mentalno stanje u velikoj meri, pa je izbor namirnica ključan za blagostanje.
- Kako se nositi sa izazovima u poslovima vezanim za dečije obrazovanje?
- Da li su domovi za stare danas pravi izbor?
Categories: Lepota i zdravlje